SPOZNAJTE IZUMITELJA POSEBNEGA ODTENKA ORANŽNE

Oranžna Valencia, za predstavitev pete generacije Clia izbrana barva, je ob uvedbi leta 2019 naredila precejšen vtis, nedvomno zato, ker je pomenila prvo uporabo oranžno obarvanega laka v velikoserijski proizvodnji. To izvirno značilnost je razvil Raphaël, kolorist v ekipi Renault Design. Ta barvni tehnik s pomočjo pigmentov, biserovin in drugih aluminatov v svoji delavnici vsako leto ustvari od 15 do 20 barv. Vzemite čopiče. Pripravljeni? Slikajte!

  

Mavrica navdihov

Raphaël dela v direkciji Renault Design že 21 let. Prvih deset let je delal kot ličar, nato pa postal barvni tehnik. Konkretno povedano izdeluje barve, v katere bodo odeti avtomobili, ki bodo prihajali iz tovarn. V Technocentru Renault, kjer je sedež direkcije Renault Design, ima Raphaël laboratorij za izbiranje in mešanje barv ter tri lakirne kabine za nanašanje in preskušanje svojih mešanic. Delo kolorista je v resnici delo umetnika! Za začetek Raphaël od oblikovalcev barv in materialov dobi nabor podatkov, ki opredeljujejo glavne značilnosti barve, ki jo je treba izdelati. Oblikovalci tako dajo prvo pobudo. »Povedo mi, ali želijo bolj ali manj svetlo ali temno modro barvo, glede na avtomobil, potem pa zadevo vzamem v svoje roke,« pove Raphaël. V tej fazi priprave barve se postavlja mnogo vprašanj. Ali gre za posebno serijo nekega modela? Če je tako, potem je treba ustvariti izrazno barvo, ki bo v uporabi bolj kratek čas. Ali bo barva bolj strateška, trajna? Kakšni vrsti karoserije je namenjena? Raphaël svoje raziskave začne na podlagi natančnih napotkov in s pomočjo table navdiha (mood board). Prednostna naloga kolorista je, da se izkaže z novimi zamislimi še preden izdela prvi predlog, ki ga bo dal v odobritev oblikovalcu. Za to uporablja sredstva za zelo natančno odmerjanje sestavin svojih mešanic. »Včasih mi uspe že prvič popolnoma zadeti pravo zmes,« pravi Raphaël. V takih primerih je en delovni dan dovolj za odobritev nove barve. »Toda v večini primerov je potrebnih več poskusov in posvetovanj z oblikovalcem, da dobim želeno barvo.«

»Naredim lahko vse, ustvarim karkoli. Z aluminati, biserovino in vsemi temeljnimi pigmenti, ki so potrebni za sestavo barve. Vseh barv mavrice.« – Raphaël, kolorist pri Renault Design

Ščepec rdečega pigmenta

Kaj se najde v predalih in na policah tega čarovnika z barvami? Nobenih čarobnih napitkov niti starodavnih knjig z uroki, ampak pigmenti. Veliko pigmentov! »Imam surove pigmente, ki se jih najde le v kemični industriji. Pa druge, ki jih imajo v vseh ličarskih delavnicah. Mešam jih med seboj, da dobim prave barve.« Pigmenti so bili do pred nekaj leti organskega izvora, zdaj pa so sintetični in na voljo jih je nešteto, ki prihajajo iz Združenih držav, Japonske in tudi Nemčije. Pigmenti so skupaj z aluminati in biserovinami nepogrešljive sestavine za pripravo nove barve. Barve pripadajo več velikim družinam: neprosojne, kovinske, biserne, troslojne (sestavljene iz neprosojnega sloja, biserovinastega sloja in sloja laka) ter obarvani laki. »Malo je podobno kuharskemu receptu … le da na koncu ne obliznete žlice! Kaj če dodam veliko mero? Majhno merico? Katero barvo lahko dodam kateri drugi? Naj uporabim obarvan aluminat ali lak? Vedno pa je cilj ustvariti nekaj novega in skladnega.« Ob tem, da se za izdelavo barve potrebuje od tri do osem sestavin, je doseganje želenega rezultata predvsem odvisno od odmerjanja teh sestavin. To lahko pomeni potrebo po pripravi ducata različnih mešanic, da se dobi ravno pravo. Treba je povedati, da je možnih kombinacij skoraj nešteto. »Ne morem si dovoliti, da bi krenil v vse smeri,« opozori Raphaël. »Izdelati moraš nekaj lepega, a tudi cenovno dosegljivega. Nekaj dovršenega, a enostavno ponovljivega. Seveda je cilj, da ugaja čim več ljudem, vendar so stroški pogosto tudi del enačbe.« Končni izdelek je potem dosežen z dodanim slojem laka, ki je najpogosteje sijajen. Z dodajanjem smole v zmes lahko Raphaël barvo spreminja v razponu od mat do satinirane. Ena Raphaëlovih zadnjih iznajdb je sestavina Glass Flakes, čisto drobnih steklenih kroglic, ki, dodane osnovni barvni zmesi ali laku, izboljšajo odboje svetlobe na lakirani površini.

»Po malem sem raziskoval vse, od bele do črne, od rdeče do zelene. V mojem poklicu je treba znati, kako se na novo iznajdeš. To je ključno. Treba je iskati nova barvila, Zadeve narediti drugače.« – Raphaël, kolorist pri Renault Design

Oblika: poslanstvo zapeljevanja

Po tem, ko »zvari svoja barvila« in pridobi odobritev oblikovalca za barve in materiale, se Raphaël loti bolj tehnične faze. Gre za doseganje zveste reprodukcije ustvarjene barve ob »tovarniški vgradnji«. Raphaël se nato poveže z dobaviteljem, ki mora poskrbeti za pripravo ustrezne barvo po industrijskih postopkih. Ta faza traja približno osem tednov. Nato barvo nanese na zaobljeno podlago, to je precej velik kos pločevine, ki omogoča opazovanje pod različnimi koti in z različnimi viri osvetlitve. To daje kar dobro predstavo končnega izdelka. Zaradi večje gotovosti in pridobitve odobritev projektnih ekip lahko Raphaël to barvo nanese na model avtomobila v merilu 1:1. Nazadnje, v tovarni, roboti reproducirajo povsem enako barvo z zelo natančnimi škropilnimi in tlačnimi postopki. Poldrugo leto lahko mine od dneva stvaritve nove barve do dne, ko je ta uporabljena v proizvodnji. Toda nekatere barve, kot je ognjeno oranžna znamke Alpine, so potrebovale petkrat toliko časa (osem let, če smo natančni), preden je ugledala luč sveta. Raphaël, da bi ovekovečil svojo stvaritev, še zadnjikrat uporabi domišljijo, da novo ustvarjeno barvo še poimenuje. Na primer, navdih za ime »Zanzibar modra« za barvo, ki je bila prvikrat uporabljena na modelu Mégane Conquest (Arkana), je našel v spominih na počitnice: »Spominja na barvo belega peska, vode in preteče temnega neba nad njima.«