PRILAGOJENO DELOVNO OKOLJE

Številne izpeljanke in možnosti individualizacije povečujejo variabilnost komponent in procesov na tekočem traku. V tem intervjuju vodja projekta Wolfgang Kern in Josef Weinzierl, vodja oddelka pri Audi Assembly Planning, pojasnjujeta, zakaj je modularno sestavljanje na številnih postajah bolj prilagodljivo in učinkovito za serijsko proizvodnjo, prilagojeno strankam, kot tekoči trak.

  

Zakaj ste razvili modularno montažo kot dopolnilni koncept proizvodnje?

Wolfgang Kern: Kadarkoli imamo precejšnjo spremenljivost in določeno dinamiko, togi sistem tekočega traku doseže svoje meje ali zahteva dodatne napore. To zunanjo kompleksnost moramo biti sposobni predstaviti v naših notranjih postopkih. Modularno sestavljanje usmerja samo sebe in se lahko aktivno odziva na vse večjo potrebo po prilagodljivosti. V sedanjem stanju pri povezovanju traku s ciklom vedno obstaja soodvisnosti. Ko nekaj spremenimo na eni postaji, to vpliva na druga področja vzdolž traku. Če odvisnost prek modularnega sestavljanja prekinemo, lahko naloge spreminjamo veliko lažje in natančneje. Prav tako lahko hitreje integriramo nove različice izdelkov.

Josef Weinzierl: Modularno sestavljanje ni samo sebi namen in ni edini boljši sistem, vendar razširja naš nabor orodij za odzivanje na prihodnje izzive pri sestavljanju vozil. Tekoči trak bo obstajal tudi v prihodnje, vendar bo vse bolj dosegal svoje meje, predvsem pri predmontaži. Zato potrebujemo kompleksnejše rešitve za nastale izzive. Gre za nadgradnjo krovnega montažnega sistema. To omogoča večjo stopnjo fleksibilnosti, kar je eden izmed glavnih ciljev naše nove proizvodne strategije.

Kaj je novega v tem konceptu montaže in logistike?

Josef Weinzierl: Modularna montaža ni fizična montažna linija, je virtualna. Izdelki lahko med proizvodnjo potujejo po različnih poteh.

Kakšni so izzivi, s katerimi se sooča modularna montaža v serijski proizvodnji?

Wolfgang Kern: Nov način organiziranja ima velik potencial, pomeni pa tudi, da moramo znova razmisliti o procesih, ki smo jih vzpostavljali več let. Poleg tega zahteva ustrezno programsko opremo za nadzor. Dolgoročno mora izpolnjevati merila stabilnosti in industrijske izvedljivosti. Na nov koncept moramo prenesti tudi današnje notranje postopke in pravila poslovanja.

Kakšne koristi imajo zaposleni od modularne sestave?

Wolfgang Kern: Zaradi ločenih postaj je mogoče proizvodnjo lažje prilagoditi posameznemu delavcu. To velja za stopnjo usposabljanja, tekoče operacije in prilagajanje zaposlenim s posebnimi potrebami. Na splošno izboljšujemo običajno proizvodno delo in ga delamo bolj prilagodljivega – nekoliko nevtraliziramo današnjo delitev na tekočem traku. Na eni postaji lahko izvedemo celoten proizvodni korak in pri tem izpolnimo celostno nalogo montaže. Individualno lahko prilagodimo tako delovni prostor kot ciljne čase, s čimer lahko delovni prostor prilagodimo višini delavca. Poleg tega lahko čas podaljšamo glede na zmožnosti zaposlenega. Avtomatsko vodena vozila znotraj tovarne nam dajejo tudi ergonomske prednosti.

Josef Weinzierl: Modularno sestavljanje nam daje odlično priložnost, da individualiziramo delovni prostor v bolj edinstveno postajo, kot je danes. Ni nujno, da je segmentirana montaža razdeljena med več delavcev. To pa zmanjša zahteve po kvalifikacijah in potrebo, da dva sodelavca delata vzporedno na majhnem inštalacijskem prostoru in sinhronizirata svoje delo.

Ali je modularna montaža bolj ekonomična kot stroga montažna linija?

Wolfgang Kern: Bolj ekonomično je, ko potrebujemo odgovor na vprašanje velike variabilnosti in dinamike. Na eni postaji lahko opravimo celotno montažo. S tem konceptom celostno optimiziramo tudi montažo in logistiko z integracijo logistike v modularni sistem.

Kaj načelo blago–oseba pomeni za modularno montažo?

Wolfgang Kern: Za to je bistvenega pomena. Kjerkoli imamo visoko stopnjo variance komponent, običajni načini zagotavljanja materialov ne zadoščajo več. Pri fleksibilnem konceptu montaže natančno zaporedje izdelkov ni določeno več dni vnaprej, ampak v razmeroma kratkem času. Logistični proces moramo torej dodatno avtomatizirati, kar ponuja tudi veliko možnosti za prihranke.

Ali obstajajo modeli za modularno sestavljanje?

Wolfgang Kern: Nedavna študija nemške Nacionalne akademije za znanost in tehniko (acatech) je pokazala, da se številna podjetja v različnih panogah zdaj ukvarjajo s to temo. Opredeljuje naš pilotni projekt kot primer najboljših praks in kot vodilnega v avtomobilski proizvodnji.

Kaj sledi uspešnim pilotom pri predmontaži vrat?

Josef Weinzierl: Sodelujemo pri pripravi koncepta za množično proizvodnjo, kar pomeni uporabo delovnih številk iz serijske proizvodnje kot standarda. Naš pilotni projekt dokazuje, da modularna montaža izpolnjuje zahteve stabilnosti, primernosti za naše delavce in razpoložljivosti za serijsko proizvodnjo. Hkrati si ogledujemo prihajajoče nove projekte vozil, da bi našli področja uporabe, kjer bi lahko uspešno implementirali naš sistem. Ta korak v serijsko proizvodnjo moramo dobro premisliti, ker tam ni več poti nazaj.

Kdaj boste prišlo do tja?

Josef Weinzierl: Od leta 2025 bomo lahko delovali v serijski proizvodnji s predmontažo na projektu novega vozila.