POMLADNE IZPELJANKE KOKTEJLOV

Pomlad. Prebujanje. Daljši dnevi in višje temperature. Začenja se čas teras in popoldanskega uživanja sonca in svežega zraka. Prihod pomladi naznanja bujenje narave in zemlje ter s tem tudi priložnost, da naznanimo tri nove koktejle, ki so prav za vas sestavljeni in navdihnjeni s svežino obdobja, ki prihaja. Prepričani smo, da jih boste, ne glede na igranje s sestavinami in poudarek na drugačnem pristopu, prepoznali in v njih uživali ob različnih priložnostih. Naj se nekoliko drugačna pomlad 2019 začne.




  

Rye Mint Julep

Zgodovina Mint Julep koktejla sega globoko v zgodovino sveta, še preden naj bi kolonialisti prišli v ZDA. Beseda Julep je namreč prišla iz perzijske besede gulab, ki naj bi pomenila rožna (vrtnična) voda in iz nje narejen sirup. Ta sirup so namreč v indijski kuhinji uporabljali kot sestavino skupaj s kardamomom. Tudi latinsko je rožna voda blizu imenu Julep, saj se prevede julapium. Za rožno vodo vemo, da je bila ena izmed prvih destilatov, ki so jo Arabci in pozneje evropski menihi raziskovali s postopki destilacije in maceracije zelišč, kot pravi recept za tako imenovano vodo življenja. Predvidevamo, da je ravno tukaj prišlo do menjave vrtnice z meto in njeno maceracijo v alkoholu, kar pa je danes pogoj za Julep koktejl variacije.

Naš Rye Mint Julep je zelo podoben originalni recepturi, uradnega koktejla Kentucky Derby dogodka, ki sloni sicer na bourbon viskiju. V našem primeru smo zamenjali bourbon za rye (ržen viski) in mu s tem dodali nekoliko več začinjene kompleksnosti. Za delček koktejl zgodovine boste potrebovali:

Sestavine:

  • 60 ml Woodford Reserve Rye
  • 10 ml sladkornega sirupa
  • 1 večji šop svežih metinih listov
  • Bitterji (opcijsko)

Dekoracija: 2 vršička sveže mete

Priprava:

V kovinski lonček, idealno srebrni »julep cup«, damo pest metinih listov. Nato odmerimo 60 ml Woodford Reserve Rye in sladkorni sirup (gosti sladkorni sirup, 300 g sladkorja na 200 ml vode) in vse skupaj rahlo pretlačimo s pestilom (muddlerjem), a ne preveč, da koktejl ne bi zagrenil. Nato dopolnimo kozarček do treh četrtin s strtim ledom (crash ice) in vse skupaj dobro premešamo z barsko žlico, tako da jo vrtimo med dlanmi (t. i. swizzel). Mešamo tako dolgo, dokler se dobršen del ledu ne stopi in nivo pijače pade na polovico kozarčka. Nato dodamo še nekaj strtega ledu in znova premešamo. Koktejl dokončamo tako, da zvrhamo koktejl z zadnjo porcijo suhega strtega ledu in oblikujemo »kapo«, ki bo držala temperaturo koktejla. Dodamo krajšo papirnato slamico in ob njej vstavimo vršička mete, ki bosta oddajala dodatno svežino ob uživanju koktejla. Lahko pa ga tudi postrežemo s posebnim Julep cedilom, s katerim so v preteklosti tradicionalno uživali koktejl.

Piña Tullada

Verjetno vsi poznamo sloviti sladki koktejl, ki je prevzel svet v 80. letih, Piña Colada. Ne glede na to, da naj bi izvorna receptura prišla iz Puerto Rica izpod rok barmana Ramóna Portas Mingota leta 1963, se je legendarna kombinacija ananasa, kokosa in ruma ohranila vse do danes, a so jo številni barmani presladili in otežili recepturo. Prav zaradi tega smo mnenja, da ima dandanes ta sloviti tropski koktejl napačno konotacijo pri pivcih. Tako smo za vas pripravili zelo zanimiv »twist« te klasike, ki je lahkoten in vsebuje namesto ruma irski viski. Da, Tullamore Dew XO, ki pa sicer ima pridih ruma, saj na koncu krajše obdobje preživi v sodih, kjer se je prej staral rum.

Sestavine:

  • 30 ml Tullamore Dew XO
  • 40 ml sveže stisnjenega ananasovega soka*
  • 20 ml kokosovega mleka (gostega)
  • 10 ml sladkornega sirupa
  • 5 ml sveže stisnjenega limetinega soka

Dekoracija: Listi ananasa

Priprava:

V ročnem mešalniku združimo vse sestavine, dodamo veliko ledenih kock in vse skupaj dobro pretresemo (pribl. 5 ml limetinega soka dobimo tako, da v mešanico stisnemo sok enega krhlja). Mešanico nato dvojno precedimo v večji viski kozarec napolnjen s svežimi ledenimi kockami in ga na koncu okrasimo. Po želji ga lahko okrasimo tudi s svežim ali dehidriranim ananasom in kokosom.

* Če nimamo možnosti stisniti svežega soka ananasa, potem predlagamo nakup kakovostnega soka.

Gin Sul & Tonic

 Gin Sul je novejši visoko kakovostni gin, ki ga proizvajajo na severu Nemčije, navdih in sestavine pa dobi s Portugalskega. Njegov oče, Stephan Garbe, je po daljšem bivanju na Portugalskem sklenil, da bo začel proizvajati svoj gin, navdihnjen prav s portugalskimi zelišči. Ker destiliranje tam žal ni bilo mogoče, se je odločil, da bo preselil svežino južne portugalske obale v severni Hamburg. Gin Sul je zelo svež mediteranski gin, z veliko citrusovimi notami, zato ga postrežemo s preprosto lupino pomaranče v toniku ali v katerem od drugih gin koktejlov.

Sestavine:

40 ml Gin Sul

100 ml Thomas Henry Tonic

Dekoracija: Sveža lupina pomaranče

Ker je gin v Sloveniji trenutno močno v trendu, ne bo nič narobe, če obnovimo razmišljanje o najpopularnejšem gin koktejlu na svetu: Gin & Tonicu. Popularnost lahko pripišemo njegovi preprostosti in dejstvu, da je gin zelo primerna kategorija za trenutnega potrošnika, ki je željan zgodbe in drugačnosti. Tako sedaj obstaja ogromno proizvajalcev, ki vsak na svoj način izraža svojo zgodbo skozi tovrstne produkte. Nekateri bolj, drugi manj uspešno – spomnimo se trenda »craft« pivovarn pred nekaj leti. Podobno se sedaj dogaja z ginom. Tudi pri nas imamo več kot ducat proizvajalcev.

Skratka, gin in tonik naj ostane preprosta pijača, pri kateri moramo, kot izkušeni uživači tega grenkega koktejla, paziti na skladnost gina in tonika, torej, najti pravi tonik za izbrani gin in se odločiti za dodatek, dekoracijo, ki bo smiselna in ne bo uničila harmonije med ginom in tonikom. Preveč dekoracije je po našem mnenju tudi nesmiselno, saj potem ne uživamo več v preprostem koktejlu, ampak, če se pohecamo, sadno-začimbni solati s tonikom. Dekoracija oziroma tretji element okusa bi moral poudariti okuse gina in tonika, ne pa odpeljati koktejl v tretjo smer, ki nima povezave z osnovo. Ravno zato poudarjamo, da je v tem primeru manj več. Seveda pa ne pozabite na razmerje med ginom in tonikom ter na kakovosten led.

Naš Gin Sul & Tonic je preprosta mešanica, ki jo pripravljamo v »long drink« kozarcu, ohlajenem in napolnjenem z ledenimi kockami. Odmerimo 40 ml Gina Sula in dodamo pribl. 1 dl Thomas Henry Tonica (za tako dober gin predlagamo klasičen tonik, ki pusti svežino citrusa in mediteranskega pridiha »dihati« skozi grenkobo tonika, ki nima drugih priokusov). Na koncu koktejl parfumiramo s svežo lupino pomaranče, ki jo uporabimo tudi kot dekoracijo.

Upamo, da smo vas premamili, da si boste zopet zavihali rokave in se odpravili za točilni pult ali v kuhinjo ter sebi oziroma vašim gostom namešali eno od pomladnih izpeljank klasičnih koktejlov, ki smo jih za vas pripravli na malenkost drugačen način ali pa s sestavinami, ki niso ravno vsakdanje, a so vsekakor kakovostne. Prav tako pa naj bo kakovost tudi vodilo pred količino in verjamemo, da boste to pomlad uživali vaše kreacije odgovorno.