»PLOČEVINKA ILLY S SLOVENSKO KREATIVNO REŠITVIJO«

V prijetnem okolju Kristalne palače v ljubljanskem BTC Cityu so nam predstavili drugo slovensko avtorsko pločevinko illy Art Collection. Posebna izdaja pločevinke je rezultat natečaja, ki sta ga marca in aprila letos med študenti ljubljanskih umetniških fakultet organizirali družbi illycaffè s.p.a. in Espresso d.o.o. Za zmagovalko natečaja je bila izbrana Maja Flis, študentka Naravoslovnotehniške fakultete Univerze v Ljubljani, smer Grafika in Modno in tekstilno oblikovanje, katere umetniško delo je natisnjeno na omejeni izdaji 250-gramske mlete kave illy. Dogodek je otvorila Lorella Flego. Na svoj šarmanten način je predstavila finaliste natečaja, člane strokovne žirije in predstavnike podjetja Espresso. Zaradi strogih varovalnih ukrepov se dogodka letos niso mogli udeležiti predstavniki družbe illycaffè iz Trsta. Novo umetniško pločevinko je predstavil direktor podjetja Espresso, g. Božan Jejčič in čestital prvonagrajenki. Preostalih devet blagovnih nagrad je podelila vodja tega projekta, ga. Mateja Šenkinc.




  

Zmagovalka drugega slovenskega natečaja »Oblikuj pločevinko illy« je Maja Flis, študentka 1. letnika Naravoslovnotehniške fakultete Univerze v Ljubljani. Njeno umetniško delo je natisnjeno na omejeni izdaji 32.000 pločevink kave illy, ki so že v prodaji v vseh bolje založenih trgovinah.Na natečaju, ki sta ga med 10. marcem in 19. aprilom letos organizirali družbi illycaffè s.p.a. in Espresso d.o.o., je sodelovalo več kot 153 mladih ustvarjalcev, študentov in študentk oblikovanja in arhitekture z Akademije za likovno umetnost in oblikovanje (ALUO), Fakultete za arhitekturo (FA) in Naravoslovnotehniške fakultete (NTF, smer Grafika in Modno in tekstilno oblikovanje) Univerze v Ljubljani. Med 344 prijavljenimi rešitvami je strokovna žirija 18. maja izbrala 10 finalistov in zmagovalko. Več o natečaju: https://www.espresso.si/natecaj/

illy Art Collection

Zbirka illy Art Collection združuje serije skodelic, ki jih illycaffè – vodilno podjetje v globalnem sektorju visokokavostne kave – izdaja že od leta 1992 v sodelovanju s predstavniki mednarodne umetniške skupnosti. Skozi svojo domišljijo so nekateri od najbolj znanih mednarodnih sodobnih umetnikov in številni mladi mladi talenti prispevali k preoblikovanju bele skodelice, ki jo je za illycaffè leta 1991 oblikoval Matteo Thun, v »porcelansko platno«, predmet lepote, ki obogati izkušnjo pitja kave. V 28 letih zbirke illy Art Collection so umetniki, kot npr. Marina Abramović, Robert Rauschenberg, Jeff Koons, Julian Schnabel, Anish Kapoor in Daniel Buren, preoblikovali skodelico v številno družino umetniških predmetov za vsakodnevno uporabo in s tem prispevali k preobrazbi izvirne skodelice illy v prepoznaven simbol kakovosti in umetnosti. Namen projekta illy Art Collection, ki potuje po vsem svetu na obročih ogromnega lestenca, je združiti čutni užitek popolnega espressa z estetiko umetniškega dela.Illycaffè verjame, da ima uživanje kave dvojni učinek, fiziološki in estetski. Če je jutranja skodelica vir moči in sredstvo za poživitev, je med dnevom kava postala pospeševalec dialoga in družbene interakcije ter spodbuda za razum in čutila. In prav čutilni in estetski vidiki tega napitka pojasnjujejo, zakaj kavo in kulturo povezuje neločljiva vez, ki traja že več stoletij. Z illy Art Collection je tržaško podjetje sledilo tej filozofiji in ustvarilo predmet, ki je sposoben prikazati in na novo predstaviti kulturo kave. Ko kavo illy pijete iz umetniško oblikovane skodelice, v eni potezi združite aromo in okus mešanice s vidno in otipljivo izkušnjo stika z moderno umetnostjo. V preteklih letih je družba s podporo znanih mednarodnih umetnikov in mladih talentov prevzela aktivno vlogo pri spodbujanju sodobne in eksperimentalne umetnosti ter oblikovanja.

O družbi illycaffè

illycaffè je italijansko družinsko podjetje, ustanovljeno leta 1933 v Trstu in zavezano, da bo svetu ponudilo najboljšo kavo. illy je najbolj globalna blagovna znamka kave na svetu, ki proizvaja edinstveno mešanico, sestavljeno iz 9 najboljših svetovnih pridelkov kave Arabice. Vsak dan jo v več kot 140 državah v najboljših kavarnah, restavracijah, hotelih in pisarnah in domovih pripravijo preko 8 milijonov skodelic. Kava illy je postala sinonim za dober espresso in po zaslugi pomembnih inovacij velja za vodilno v znanosti in tehnologiji kave. S podelitvijo prve »Nagrade Ernesta Illyja za kakovostno espresso kavo« leta 1991 v Braziliji je illy postal tudi pionir na področju neposrednega pridobivanja, delitve znanja in plačevanja najugodnejše cene za najboljšo kakovost, ki temelji na načelih trajnostnega razvoja. Da bi pokrilo vse vidike svojega dragocenega izdelka je podjetje ustanovilo tudi Univerzo kave z namenom spodbujanja in širjenja kulture pitja kave ter zagotavljanja celovitega akademskega in praktičnega usposabljanja za pridelovalce kave, bariste in ljubitelje kave. Vse, kar je narejeno v illyju, dopolnjujeta lepota in umetnost, ki predstavljata temeljni vrednoti blagovne znamke, od logotipa, ki ga je zasnoval umetnik James Rosenquist, do priznane zbirke skodelic illy Art Collection, ki jo sestavlja več kot 100 avtorskih skodelic mednarodnih umetnikov. V letu 2019 je družba zaposlovala 1.405 ljudi in doseglo konsolidirani promet v višini 520,5 milijonov evrov. V več kot 40 državah je približno 269 trgovin z izdelki illy.

POGOVOR Z GLAVNO NAGRAJENKO NATEČAJA MAJO FLIS:

DAVID: Kdaj in kaj je prepričalo Majo, da se je odločila za študij na Naravoslovnotehniški fakulteti smer Grafika in modno, tekstilno oblikovanje v Ljubljani? (smer Grafična in medijska tehnika)

MAJA FLIS: Kljub povsem drugačno usmerjeni srednješolski izobrazbi (naravovarstveni tehnik) se mi je zaradi ljubezni do oblikovanja po koncu tretjega letnika začela porajati zamisel za izbor fakultete v umetniških smereh, kjer bi lahko nadgradila moj čut za estetiko ter izpolnila željo po delu z računalniško tehnologijo. Prelomnica je bila zagotovo, ko nam je bila postavljena naloga za izdelavo promocijskega gradiva za našo smer. Potem sem začela z iskanjem primerne šole in vse drugo je zgodovina :)

DAVID: Kaj si si želela postati kot mala deklica, o čem si sanjala takrat?

MAJA FLIS: Prihajam s kmetije, kjer sem bila celo otroštvo v stiku z živalmi, zato sem se že od malih nog predstavljala v vlogi veterinarke. Po osnovni šoli sem dve leti hodila tudi na srednjo veterinarsko šolo. Sčasoma so se moje želje spremenile, kot se je tudi smer študija. Ljubezen do živali pa še vedno ostaja.

DAVID: Kako je s tvojimi navadami pitja kave? Si jo privoščiš zjutraj, čez dan in kakšno?

MAJA FLIS: V preteklosti mi je pitje kave predstavljalo nekak jutranji ritual, čez dan sem pa posegala pa blažjih kavnih napitkih. Zdaj popijem eden ali dva macchiata ob klepetu s prijatelji ali pa med študijem.

DAVID: Kje in kdaj si se spoznala z znamko ILLY?

MAJA FLIS: S kavo znamke ILLY sem se prvič srečala, ko sem naročila njihovo kavo, nekaj let za tem pa sem jo stregla. Prejšnje šolsko leto nam je naša prof. Možina predstavila natečaj, na katerega je marsikdo zaradi epidemije pozabil. Ob prijavi sem podrobno spoznala njihovo zgodovino. Še posebej me je navdušilo njihovo sodelovanje z že poznanimi umetniki in mladimi oblikovalci.

DAVID: Italijanska znamka premijske kave ILLY je že vrsto let aktivna s svojim programom Art Collection. Kako si si ti zamislila izvedbo letošnje pločevinke mlete kave v omejeni seriji. Kaj predstavlja tebi in kako težka naloga je bila to zate?

MAJA FLIS: Pri inspiraciji sem si pomagala s sproščanjem ob skodelici kave (z mlekom). Začetna ideja je bila, da naredim poseben vzorec, katerega sporočilnost bo povezana s kavo. Tako je tudi nastalo moje delo, ki zdaj krasi Illyjevo pločevinko. Oblikovno predstavlja površino spenjenega mleka z mehurčki, spodaj pa so temni odtenki kave. Po mnenju žirije in sodelujočih naj bi spominjalo tudi na urni mehanizem ali sir. Zamisel se mi je hitro razvila, težave mi je delala le tehnična izvedba, saj sem v istem šolskem letu spoznala uporabljen program za oblikovanje, tj. Adobe Ilustrator in sem se bila primorana spotoma učiti (izziv in pol).

DAVID: Če bi lahko skreirala in oblikovala še kaj za znamko ILLY, kaj bi to bilo?

MAJA FLIS: Z veseljem in ponosom bi oblikovala njihove skodelice, ki bi potem postale del umetniške zbirke že poznanih umetnikov.

DAVID: Se ti zdi, da je na splošno dovolj posluha za sodobno oblikovanje? Ali pogrešaš več tovrstnih projektov, kot je ta, ki ga je v Sloveniji pripravilo podjetje Espresso skupaj s partnerji, umetniškimi fakultetami v Sloveniji?

MAJA FLIS: Na vseh področjih oblikovanja bodo vedno prisotne neke smernice, ki jih zaznamujejo trendi. Zadnji pa nas (oblikovalce) vedno na novo presenečajo in inspirirajo. Po mojem mnenju ima zato sodobno oblikovanje privlačen vidik in s tem tudi zanimanje. Projekti, kot je Illyjev natečaj, pa so super, saj izzovejo bolj kot tudi manj izkušene študente, da pridobijo še eno izkušnjo več in se preizkusijo v svoji panogi pod okriljem poznane znamke. Tako mislim, da je premalo takih projektov (v taki »veličini«) namenjenih le študentom in/ali tudi dijakom.

DAVID: Od kod črpaš največji navdih za svoje delo, kaj vzpodbudi tvoje kreativne impulze?

MAJA FLIS: Pri oblikovanju in iskanju idej se vedno poskušam z mislimi, včasih tudi fizično, postaviti v tematsko okolje, kjer bi se specifičen design najbolje obnesel. Obenem stremim k dobri sporočilnosti oziroma zgodbi. Pomaga pa tudi npr. sprehod v naravi, skiciranje ob glasbi (spet tematski).

DAVID: Kje vidiš svoje delo v prihodnje? Bolj v smeri klasičnega grafičnega oblikovanja, morda celo industrijskega oblikovanja?

MAJA FLIS: Moje znanje oblikovanja je še vedno začetniško, zato sem usmerjena k nadgradnji osnov grafičnega oblikovanja. Sem pa prepričana, da bom v prihodnje naklonjena različnim izzivom, na različnih področjih. Pustimo se presenetiti.

DAVID: Katere od ekskluzivnih »zbirateljskih« skodelic znamke ILLY so te doslej najbolj navdušile?

MAJA FLIS: Zaradi ljubezni do abstraktne umetnosti me je zagotovo pozitivno presenetila zbirka skodelic britanskega umetnika Marca Quinna IRIS. V kombinaciji odbojne površine res naredi tisti »vau« učinek. Poleg tega pa so me pritegnile tudi skodelice Rona Arada.