MASERATIJEV SPOMIN NA AMERIŠKE ZMAGE

Znamka Maserati je zaslovela zaradi oblikovanja, sloga in zmogljivosti svojih edinstvenih avtomobilov. Z zgodovinskimi uspehi na cestah in dirkališčih je Maserati postal sinonim italijanske odličnosti. Pravzaprav je tekmovanje že od nekdaj zapisano v DNK znamke Maserati, ki se je skozi svet dirkanja razvila v pravi mit. Dve zaporedni zmagi, ki ju je na enem najpomembnejših dirkališč na svetu, Indianapolis 500, 30. maja 1939 in 30. maja 1940 dosegel Warren Wilbur Shaw, sta pripomogli k prepoznavnosti znamke Maserati v Združenih državah Amerike in po svetu.




  

Maserati 8CTF

8CTF je oblikovalski primerek, ki je nastal po načrtih Ernesta Maseratija leta 1938, ob podpori podjetniške  družine Orsi iz Modene, ki je podjetje prevzela leta 1937. 8CTF odlikuje motor z 8 valji, v enem kosu zlitimi z glavo (od tod tudi ime “8CTF” ali 8 valjev “testa fissa” – fiksna glava) – z njim je bil izpolnjen cilj biti konkurenčen drugim evropskim proizvajalcem. Avtomobil, ki je leta 1939 in 1940 zmagal na dirki Indianapolis 500, je upravljala ekipa Chicago Boyle Racing v lasti Michaela Josepha “Mikea” Boylea. Zato se je dirke udeležil pod imenom “Boyle Special”. Po prvih dveh zmagah so leta 1941 pričakovali, da bo Shaw dosegel tretji zaporedni uspeh na ameriški dirki, vendar mu je to preprečilo predrtje gume. Leta 1946, po koncu Druge svetovne vojne, je isti 8CTF, ki ga je prej vozil Shaw, pristal na tretjem mestu dirke Indianapolis, tokrat z dirkačem Tedom Horneom.  Dirke se je udeležil še en model 8CTF, ki ga je vozil Emil Andres. Horne je leta 1947 ponovno osvojil tretje mesto, leta 1948 pa je bil četrti. Ti izjemni rezultati potrjujejo neverjetno dolgo športno udejstvovanje modela, ki ga je originalno oblikoval Ernesto Maserati leta 1938 in je ostal resen tekmec za medalje celo desetletje. Maseratijevi osupljivi nastopi na dirkališču Indianapolis so postavili temelje za rojstvo italijanskega mita v ZDA. Njegov ugled je bil tako velik, da ga je leta 2014 ameriško združenje za starodobna vozila NHVR  (National Historic Vehicle Register) uvrstilo na seznam kot prvi neameriški avtomobil, ki mu je bilo dodeljeno stalno mesto v analih knjižnice ameriškega kongresa.

Dokumentacija je v skladu s “Standardi za dokumentacijo o zgodovinski dediščini” ministrstva za notranje zadeve vpisana v NHA (Historical Vehicle Association Register) in HAER (Historic American Engineering Record). Še več, eden od treh proizvedenih avtomobilov – tisti, s katerim je zmagal Wilbur Shaw na dirkah leta 1939 in 1940 na Indianapolisu 500 – je obnovljen z originalno barvo in razstavljen v muzeju dirkališča Indianapolis. Dirkaški uspehi modela 8CTF niso bili omejeni samo na tekmovanja na klasičnih ameriških dirkališčih; ta isti Maserati je zmagal tudi na slavni gorski dirki Pikes Peak v Koloradu, na kateri je leta 1946 in 1947 slavil Luis Unser. Dirka Pikes Peak poteka po progi, dolgi približno 20 kilometrov, ki se vzpenja po večinoma neasfaltiranem terenu s 156 zavoji, ki so pravi izziv tako za voznika kot avtomobil. Startna linija je bila na 1440 metrih nadmorske višine, cilj pa na 4300 metrih. To so izjemni dosežki izjemnega avtomobila, ki se je izkazal za zelo konkurenčnega v popolnoma različnih disciplinah.