HARMONIJA LALHKOTNOSTI IN NARAVE




  

V tej poletno obarvani kolumni smo za vas pripravili nekaj popolnoma enostavnih in lahkotnih koktajlov, ki tako glede priprave kot uživanja niso zahtevni. V smislu priprave zanje ne potrebujete nobenega pretiranega tehničnega predznanja, v smislu lahkotnosti uživanja pa temeljijo na svežini in nižjem odstotku sladkorja v končnem produktu. Vse skupaj smo imeli priložnost soustvarjati in predstaviti v mirnem in izjemno lepo urejenem resortu Garden Village na Bledu. V tem zelenem ambientu, kjer najdemo restavracijo Vrtnarija, glamping šotore in hiške na drevesu, imajo prav tako svoj lastni veliki vrt, kjer gojijo vse, kar potrebujejo za kuhinjo in bar. Koncept »z vrta na krožnik« smo tokrat prenesli tudi v koktajle.

Hendrick’s Garden Rickey

Rickey je pravzaprav tip koktajla, pravi košček zgodovine uživanja mešanih pijač s konca 19. stoletja, ko je Joe Rickey, popularna politična osebnost tistega časa v ZDA, v Shoo’s baru v Washingtonu prvič naročil mešanico žganja in sodavice s polovico limete. Joe in očitno tudi pijača kot taka sta inspirirala mnoge barmane po ZDA in kasneje tudi po svetu, da so pričeli ponujati raznorazne »Rickey« koktajle. Več kot 130 let od prvega zapisa o tem koktajlu ta preprosti, sveži in sladkorno nezahtevni miks zopet osvaja svet. Nam najljubša kombinacija je bila mešanica s trenutno zelo popularnim ginom. Za osnovo smo uporabili Hendrick’s, ki s svojo izjemno kompleksnostjo in zaokroženim okusom v tem koktajlu lepo izstopa. V Garden Village različici pa smo si za dodatno aromo in dekoracijo prisvojili še cvet kapucinke in cvetove sivke, ki so svežemu okusu dodali cvetlično noto.

Sestavine:

  • 50 ml Hendrick’s Gin 1
  • 00 ml Thomas Henry Soda
  • 1/2 limete

Dekoracija: Rezina kumare in jedilno cvetje (na sliki: kapucinka in sivka)

Priprava: Ker so bili »Rickey« koktajli tradicionalno postreženi v visokem, »long drink« kozarcu, bomo takšnega uporabili tudi mi za pripravo našega napitka. Napolnimo ga z ledenimi kockami, odmerimo Hendrick’s in iztisnemo sok polovice limete vanj. Ta polovica je okviren normativ; saj veste, limete so lahko ali zelo suhe ali sočne. Nagovarjamo vas, da o svežini koktajla presodite sami. Lupino polovice limete bomo uporabili tudi za okus, in to tako, da jo, ko smo iz nje iztisnili sok, postavimo na led v kozarcu. Limeto ter mešanico soka in gina na koncu prelijemo s sodavico. Pomembno je, da je ta kvalitetna, saj zagotavlja še dodatno svežino koktajlu. Dolijemo jo do vrha, približno deciliter, odvisno od kozarca. Vse skupaj na rahlo premešamo z dolgo žlico tako, da lupino limete potopimo v napitek. Kot dekoracijo poleg polovice limetine lupine pri vrhu zataknemo še rezino kumare, ki bo poudarila svežino gina Hendrick’s. Dodatno pa koktajl okrasimo z jedilnimi cvetovi.

Sailor’s Coffee

Coffee Tonic je najnovejša različica polnil in tonikov blagovne znamke Thomas Henry, ki je takoj po izidu obnorela barmane po svetu. Gre za unikatno kombinacijo klasičnega tonika, ki vsebuje kinin, arome citrusa in kot kavno polnilo t. i. »cold brew«. Ta hladno ekstrahirana kava v harmonični kombinaciji s tonikom daje edinstven okus, ki se odlično meša z različnimi pijačami ali uživa samostojno z rezino pomaranče. Za prvi koktajl s Thomas Henry Coffee Tonicom, ki je izjemno preprost za pripravo, smo izbrali začinjen karibski rum Sailor Jerry. Kombinacija začinjenega ruma in kave je znana že iz drugih koktajlov, z dodatkom svežine tonika pa se jo podaljša v fantastičen »long drink«. Začinjen, svež, s pridihom kave in z aromo ruma ter rahle grenčine tonika ta koktajl vsebuje le okoli štiri grame sladkorja.

Sestavine:

  • 40 ml Sailor Jerry Spiced Rum
  • 100 ml Thomas Henry Coffee Tonic

Dekoracija: dva krhlja limete

Priprava: V večji viski kozarec ali »long drink« odmerimo rum Sailor Jerry in nato zvrhamo kozarec z ledenimi kockami. Pod kotom dolijemo Thomas Henry Coffee Tonic tako, da se zmeša z rumom, hkrati pa pazimo, da ohrani čim večji delež mehurčkov. Za dekoracijo in okus dodamo dva krhlja limete, ki ju ne stiskamo v pijačo.

Jägermesiter & Coffee Tonic

Zvesti bralci revije se boste morda spomnili lanskoletne kolumne na temo kave. V njej smo pisali tudi o koktajlu, ki združuje »cold brew« kavo in zeliščni liker Jägermeister v tako imenovani »No Chocolate« koktajl, harmonično, zelo lepo povezano pijačo. Tokratni koktajl pa poleg omenjenih elementov vsebuje še tonik, ki je seveda gaziran. Preprosta kombinacija, ki vas bo prepričala s prvim požirkom.

Sestavine:

  • 40 ml Jägermeister
  • 100 ml Thomas Henry Coffee Tonic

Dekoracija: lupina limone

Priprava: Enako kot pri prejšnji mešanici z rumom v večji viski kozarec ali »long drink« odmerimo Jägermeister in nato zvrhamo kozarec z ledenimi kockami. Pod kotom dolijemo Thomas Henry Coffee Tonic. Pomemben faktor svežine pa predstavlja lupina limone, ki jo stisnemo nad vrhom koktajla tako, da eterična olja padejo na vrh napitka. Koktajl na koncu z isto lupino tudi okrasimo.

Garden Walk

Ta brezalkoholni koktejl je nastal v trenutku inspiracije na sprehodu skozi bogat vrt Garden Village resorta. S kolegico Uršo iz kuhinje restavracije Vrtnarije smo se sprehodili od korita do korita ter po celotni poti, kjer je njihov agronom zasadil različna zelišča, jagodičevje in sadno drevje. Urša nam je razložila, da prav vse, kar potrebujejo v kuhinji gojijo namensko v rastlinjaku, gredah in okolici, da se le redke stvari naročujejo od okoliških kmetij. Tako nam je razložila nekaj o vseh zeliščih, ki smo jih nabirali za spodnjo brezalkoholno osvežitev. Osredotočili smo se na predvsem na osvežilne note, ki smo jih pridobili iz mešanice zelišč kot so maroška meta, melisa, ananasov žajbelj, limonska trava, cvetovi japonskega šipka, … Poleg izjemno aromatičnih zelišč smo nabrali tudi domače robide, maline in črni ribez. V kombinaciji s kavliterno sodavico, svžim citrusom in domačim bezgovim sokom smo dobili odličen poletni nadvse osvežilni brezalkoholni koktejl.

Sestavine:

  • 25ml Sveže stisnjen limonin in limetin sok (mešanica 50:50)
  • 20ml Domač bezgov sirup (šabesa)
  • 1 steklenička (2dl) Thomas Henry Soda

Dekoracija/vrtne sestavine:

  • Zelišča: maroška meta, melisa, ananasov žajbelj, limonska trava, cvetovi japonskega šipka…
  • Jagodičevje: robide, maline in črni ribez

Priprava: V »baloon glass« oziroma bučkast kozarec na peclju s prostornino preko štirih decilitorv damo nabrana zelišča. Naj vas ob tem spodbudimo, da lahko uporabite skoraj da katero koli sveže zelišče, ki vam raste na vrtu ali ga dobite v trgovini (npr. Timijan, rožmarin, poprova meta, žajbelj, koper, …). Nato dodamo mešanico limone in limete ter bezgov sirup. Če boste uporabljali domačega poizkusite končni produkt in ga dodajte nekoliko več, če vam bo napitek presvež. Nato zvrhamo kozarec z ledenimo kockami in vse skupaj zalijemo z nekaj Thomas Henry sodavice. Premešamo z dolgo žlico tako, da vse skupaj povežemo. Dodamo še nekaj kock ledu in prestalo sodavico. Okrasimo vrh kozarca s cvetovi zelišč in črnim ribezom, ki pusti čudovito aromo. Kot dodatek lahko na dolgo leseno paličico nabodemo nekaj jagodičveja, kot so robide in maline ter jih dodamo v koktej. Palčka služi kot mešalo, dekoracijo in tudi manjši prigrizek, ki bo teknil ob osvežitvi koktejla.