DIH JEMAJOČI OSVAJALEC LJUDSKIH SRC

V vročih julijskih poletnih dneh je marsikateri Slovenec ob pogledu na nebo ostal odprtih ust. Ne zgodi se ravno vsak dan, da nad seboj opazite nekaj tako mogočnega in redkega, kot je zračni velikan Goodyear Blimp. Kar predstavljajte si, da se med urejanjem okolice vaše hiše nad vami kar na enkrat pojavi ogromna senca, nad seboj pa zagledate mogočno plovilo, veliko skoraj tri četrtine nogometnega igrišča. Ja, vsakdo ostane brez besed. Mi, ki smo z njim imeli priložnost celo leteti, pa smo doživeli trenutke, ki jih zlepa ne bomo pozabili.

  

Jutro se je začelo z zgodnjim prihodom na letališče Lesce, kjer sta nas pričakali prijetno vzdušje in prizorišče, pripravljeni na prijetno druženje. Dogajanje na letališču je tako bilo pestro in zanimivo čez cel dan, vrhunec pa je seveda doseglo s celovito izkušnjo panoramskega poleta nad Blejskim jezerom, Kranjem in Škofjo Loko. Organizatorji so z odličnim povezovalcem Davidom Urankarjem, foto stojnico in številnimi zanimivimi dejstvi poskrbeli, da nam med čakanjem na termin našega poleta ni bilo dolgčas, tisto zadnjo piko na i pred poletom pa sta dodala še pilota Katharine Board in Fritz Guenther, ki sta s svojim pripovedovanjem in anekdotami marsikomu razširila obzorje, vsakomur pa na obraz narisala pristen nasmešek. Pri tem moramo dodati zanimivo dejstvo, da je trenutno na svetu več astronavtov kot pilotov cepelinov.

»Nežni velikan« se je sicer v Sloveniji ustavil v okviru evropske turneje, ki je v polnem razmahu že od začetka junija 2021. Goodyear Blimp, katerega primarna naloga je sicer pokrivanje športnih dogodkov iz ptičje perspektive, je letos deloval že v Nemčiji, Združenem kraljestvu in Italiji, pa tudi na Danskem. Konec svoje poletne delovne avanture je dočakal avgusta, ko se je na prvo obletnico lanske vrnitve v Evropo podal v Francijo in dokumentiral svetovno prvenstvo v vztrajnostnem dirkanju 24 ur Le Mansa. Na svoji letošnji poti je sicer Blimp preletel lep del Evrope, vključno z Nemčijo, Poljsko, Italijo, Dansko, Francijo in seveda Slovenijo. Svojo uradno pot po Evropi bo zaključil 5. oktobra s pristankom v Bonnu, kjer je svojo pot tudi začel.

Med letoma 1972 in 1986 se je, torej pred kar nekajletnim evropskim premorom, Goodyear Blimp z imenom Europa sicer že pojavil na številnih velikih dogodkih, od vrhunskih športnih prireditev, kot so 24 ur Le Mansa, Velika nagrada Nemčije in OP Francije, do ključnih kulturnih trenutkov, vključno z dvema kraljevskima porokama. Goodyear Blimp, ki leti v Evropi, je sicer enak modelu treh plovil, ki jih Goodyear upravlja v Združenih državah. Ti Blimpi pogosto letijo na velikih športnih prireditvah, kot so NASCAR, za katerega je Goodyear tudi ekskluzivni dobavitelj pnevmatik, liga NBA, nogometne tekme na ameriških fakultetah in golfska turneja PGA.

Zgodovina plovila Goodeyar Blimp sicer sega v leto 1916, ko je podjetje Goodyear Tire and Rubber Company kupilo zemljišče v bližini Akrona v Ohiu za gradnjo tovarne, ki bi lahko proizvajala plovila cepelin. Leta 1917 je glavno podjetje Goodyear ustanovilo hčerinsko podjetje, znano kot Goodyear Zeppelin Company, za njihovo proizvodnjo, istega leta pa je podjetje od zvezne vlade prejelo pogodbo za proizvodnjo devetih cepelinov za ameriško vojsko med prvo svetovno vojno. Po koncu prve svetovne vojne je podjetje Goodyear Tire and Rubber Company še naprej proizvajalo cepeline in večino teh uporabljalo za oglaševanje svojih izdelkov. V poznih dvajsetih in zgodnjih tridesetih letih prejšnjega stoletja so bili med dokončanimi cepelini podjetij Pony, Pilgrim, Puritan, Volunteer, Mayflower, Vigilant, Defender, Reliance, Resolute, Enterprise, Ranger in Columbia. Večina teh plovil je za dvigovanje uporabljala helij, medtem ko so cepelini prvotno uporabljali ogrevan zrak ali vodik. V tem obdobju so druga podjetja, zlasti evropska, gradila zračne ladje za prevoz potnikov, tudi čez Atlantski ocean. Goodyear je v začetku tridesetih let prejšnjega stoletja za ameriško vojsko izdelal tudi dve zračni plovili, Akron in Macon. Med drugo svetovno vojno je podjetje v svojem obratu v Akronu izdelalo kar 104 cepeline, namenjene vojskovanju. Po drugi svetovni vojni je podjetje Goodyear Zeppelin še naprej proizvajalo zračna plovila, vendar se je razširilo tudi na proizvodnjo drugih tipov letal in letalskih delov. Glavna naloga podjetja so vseeno ostala zračna plovila. Podjetje je sicer cepeline uporabljalo skoraj izključno v oglaševalske namene, leta 1966 pa je podjetje ustvarilo “Skytacular”, štiribarvni napis, ki je oglaševanje dvignil na naslednjo raven. Od petdesetih let prejšnjega stoletja so se zračna plovila Goodyear kot rečeno začela vse bolj pogosto pojavljati na velikih športnih prireditvah, zanimivo pa je, da je podjetje med letoma 1917 in 1995 izdelalo več kot tristo cepelinov, trenutno pa v ZDA upravlja le tri, Wingfoot one, Wingfoot two in Wingfoot three.